1. Anasayfa
 2. Aktörler

Clint Eastwood Kimdir?

Clint Eastwood Kimdir?
Clint Eastwood Kimdir?
0

31 Mayıs 1930 yılında çelik işçisi bir babanın oğlu olarak dünyaya gelen Clint Eastwood, 1950’li yıllarda B sınıfı filmlerde haftalık 75 dolara oyunculuk kariyerini geliştirmeye çalışan bir gençti. Bazı stüdyolar adem elmasının çıkık olmasını bahane göstererek kendisine rol vermeyi kesmişlerdi. Moralini bozmayan Eastwood, koparabildiği roller dışında kalan zamanlarında ise yüzme havuzları için çukurlar kazarak hayalini devam ettirmek için çabaladı. 1959 yılına gelindiğinde ise sabrının ve azminin karşılığını almaya başlayan Clint Eastwood, 1966 yılına kadar yayında kalacak olan Rawhide adlı TV dizisinde Rowdy Yates isimli rolle tanınmaya başlamıştı. Asıl çıkışı ise 1964 yılındaki A Fistful of Dollars ve 1965 yapımı For a Few Dollars More filmleri ile yaptı. 1966 yılına gelindiğinde ise Sergio Leone’nin spagetti western serisinin son halkası olan The Good, The Bad And The Ugly ile dünya çapında bir üne kavuştu.
Bugüne kadar 60’dan fazla filmde ve TV yapımında oynamış, 30’dan fazla film yönetmiş ve 25’ten fazla filmin yapımcılığını üstlenmiş olan Eastwood, bunların dışında 10 filmin müziklerini de bestelemiştir.
Her ne kadar popüler sinemanın en önemli isimlerinden biri olarak görülse de Eastwood, her zaman devletinin dış politikalarını eleştiren, popülist düşüncelere karşı bir tavır sergileyen karakterde bir sinema insanı olmuştur.
Empire dergisinin Tüm Zamanların En Büyük 100 Film Yıldızı listesinde ikinci sırada yer almaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Tom Hanks Kimdir ?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir