1. Anasayfa
 2. Genel

Filtre Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır?

Filtre Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır?
Filtre Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır?
0

1) Doğru Filtreyi Seçin

Lezzetli bir filtre kahveye ulaşmanın ilk yolu doğru filtreyi seçmekle başlar; çünkü tercih ettiğiniz filtrenin çeşidi kahvenizin aromasından demlenme süresine kadar önemli bir rol oynar.

Malzeme olarak kağıt, bez, metal, naylon gibi birçok filtre kahve makinesi filtresi mevcut olsa da en çok kağıt ve metal filtreler tercih edilir; çünkü hem kullanımları rahat hem de ekonomiktirler. Eğer siz de pratik, kullan at bir filtre isterseniz çanak şeklindeki kağıt filtreler sizin için ideal olabilir.

Uzun ömürlü, yıka kullan olsun derseniz de metal filtreleri tercih edebilirsiniz. İdeal filtrenizi seçtikten sonra makineye filtreyi yerleştirebilirsiniz.

2) Kahve Miktarını İyi Ayarlayın

Doğru filtremizi seçtik şimdi sıra en kritik noktada! Kahve çeşidi ne olursa olsun ideal kahve miktarını yakalamak çok önemli. Damak zevkine göre kahvenin yoğunluğu değişse de başlangıç için ortalama ölçüyü tutturmakta fayda var.

Bunun için de ölçü olarak bir bardak kahve için yaklaşık 9-10 gram kahve kullanabilirsiniz. İsteğe göre bu ölçüyü arttırıp azaltabilirsiniz elbette. Kahve miktarını ayarladıktan sonra kahveyi filtrenize koyabilirsiniz.

3) Ölçüye Göre Su Ekleyin

Filtre kahveye koyduğunuz suyun fazla ya da az gelmesi kahvenizin tadını etkileyecektir. Bunun için göz kararı ölçü kullanmak yerine kahve oranı kadar su eklemek daha doğru olur.

Kahve demlenirken suyun buharlaşma oranını da hesaba katarak bir bardak kahve için bir bardaktan biraz daha fazla su koymak gerekir. Böylece kahveniz çok yoğun olmadan tam kıvamında ve istenilen miktarda demlenmiş olur. Artık kahveniz demlenmeye hazır!

4) Kahve Hazır Olunca Biraz Bekleyin

Kahve makinenize suyu da koyduktan sonra artık düğmeye basıp kahvenizi demleyebilirsiniz. Kahve demlendikten sonra ise en önemli nokta kahveyi hemen tüketmemek! Çünkü kahve su oranının dengelenmesi ve aromanın iyice birbirine geçmesi için birkaç dakika beklemek gerekiyor.

Siz de bir süre bekleyerek enfes bir filtre kahve elde edebilirsiniz. Hazırladığınız filtre kahveyi birkaç saat içinde tüketmeniz gerektiğini unutmayın ve kahvenizi gereğinden fazla bekletip bayatlamasına izin vermeyin.

5) Makinenizi Temizlemeyi Unutmayın

Filtreniz kağıt bile olsa kesinlikle makinede bırakmayın; çünkü bir süre sonra kahveden kalan tortular filtre haznesinde kötü bir koku yaratır ve bu koku kahvenize geçebilir. Özellikle metal filtreleri içinde bırakmamak ve her kullanımda yıkamak çok önemlidir.

Kahve makinesi haznesi temizliğini de ihmal etmemek gerekir. Cam olanlarda zamanla oluşan kahve lekelerini temizlemek için bir miktar çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Bununla birlikte her ne kadar içme suyu kullansanız da kahve makinenizde bir süre sonra kireçlenme meydana gelebilir. Bunun için de yılda 2-3 kez kireç temizliği yaparak makinenizin kullanım ömrünü uzatabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Efes Antik Kenti Tarihi

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir