1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Teknoloji Bağımlılığı Nedir?

Teknoloji Bağımlılığı Nedir?
Teknoloji Bağımlılığının Çeşitleri
0

Teknoloji bağımlılığı, insanların teknolojik araçlar ve uygulamalara olan ihtiyaçlarının artması sonucu oluşan bir durumdur. Kişinin teknolojik araçları ve uygulamaları fazla kullanması, vaktini bu araçlarla geçirmesi ve hayatının bir parçası haline getirmesi ile tanımlanır. Buradaki teknoloji kullanımı kişinin kontrolü yitirmesi durumunda insanların günlük hayatlarını ve ilişkilerini etkileyebilir ve birçok olumsuz sonuç doğurabilir. Sonuç olarak kişinin sosyal, ailevi ve iş hayatı gibi alanlarda zorluklar yaşamasına neden olabilir.

Teknoloji bağımlılığının nedenleri bu sorunu çözmeye yönelik pek çok bilgi içerir. Bağımlılığın altında yatan sorunlar incelenmeli ve uygun psikiyatrik tedavi uygulanmalıdır.

Teknoloji Bağımlılığının Çeşitleri

Teknoloji bağımlılığı farklı teknolojik araçlar ve uygulamalar üzerinde ortaya çıkabilir ve aşağıdaki gibi çeşitli formlarda görülebilir:

Sosyal Medya Bağımlılığı

Sosyal medya bağımlılığı, insanların sosyal medya platformlarını sürekli olarak kullanması ve bu ortamların hayatında olmazsa olmaz bir parçası haline gelmesidir. Sosyal medya platformlarını sürekli olarak kontrol etme, güncelleme ve yanıt verme ihtiyacı ile ortaya çıkar. 

Bu bağımlılık insanların hayatının diğer alanlarına olan ilgisini azaltabilir ve zamanla duygusal, sosyal sorunlara yol açabilir. Sosyal medya bağımlılığı, insanların bağımlı oldukları teknolojik araçlar aracılığıyla sürekli olarak arkadaşları ve aileleriyle iletişim kurma, güncel kalma veya duygusal tatmin arama ihtiyacının bir sonucudur.

Telefon Bağımlılığı

Telefon bağımlılığı, cep telefonunu sürekli olarak elinde tutma, kontrol etme ve uygunsuz zamanlarda kullanma ihtiyacı olarak tanımlanabilir. Telefon ile iletişim kurma, izleme, eğlenme, oyun, sosyal mecralarda vakit geçirme amaçlı sık sık kullanılır. Ancak kişinin bu durumu abartması, telefon nedeniyle iş ve sorumluluklarına konsantre olamaması bağımlılık durumu ortaya çıkar.  

Oyun Bağımlılığı

Oyun bağımlılığı, insanların video oyunları, online ve mobil oyunları sürekli olarak oynaması ve bu oyunların hayatlarındaki önemini abartmasıdır. Çocuklarda daha sık karşılaşılsa da yetişkinlerde de görülebilir. Bu bağımlılık, oyunları sürekli olarak oynama veya düzenli olarak kontrol etme ihtiyacı ve oyundan uzak kaldığında oluşan boşluk hissi ile tanımlanabilir.

Oyun bağımlılığı ve oyunlarla çok fazla meşgul olma durumu duygusal ve sosyal alanlarda olduğu gibi fiziksel olarak da problemlere yol açabilir. Bu nedenle kişiye uygun çözüm ve tedavi uygulanmalıdır.

İnternet Bağımlılığı

İnternet bağımlılığı, kişinin internet kullanımını kontrol edememesi, interneti sürekli olarak kullanma ihtiyacı hissetmesi durumudur. İnternet kullanmaya yönelik aşırı bir istek, online olarak geçirilen sürenin farkına varılmaması, yoksun kaldığında sinir hali gibi belirtiler verir. Sosyal ve ailevi yaşantıyı olumsuz olarak etkileyen bu durumda farkındalık ve tedavi süreci önemlidir. 

Bu bağımlılıklar genellikle insanların sosyal hayatlarını ve iş hayatlarını etkiler, ayrıca fiziksel ve ruhsal sağlık sorunlarına yol açabilir.

Teknoloji Bağımlılığının Nedenleri Nelerdir?

Teknoloji bağımlılığı kişiden kişiye farklılık gösteren ve nedenleri daha çok kişisel yatkınlıklara bağlı olan bir durumdur. Her bağımlılıkta olduğu gibi altta yatan psikiyatrik bozukluk nedenlerine odaklanmak gerekir. Bunun yanında bağımlılığa giden süreç, teknolojik alanlardaki ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda yönelim gösterir.

Teknolojik araçlar insanların sosyal hayatlarındaki eksikliklerini doldurmaya yardımcıdır. Bu nedenle bağımlılığa sebep olabilir. Teknoloji bağımlılığının nedenleri arasında şunlar bulunabilir:

 • Teknolojik araçların,  stres azaltmak veya atmak için kullanması
 • Kişinin sorunlarından kaçmak için teknolojik aletlere ve online platformlara yönelmesi
 • Kişide var olan bağımlılık eğilimlerinin teknolojik alanlarda ortaya çıkması
 • Günlük hayatta iletişim problemleri yaşayan kişilerin online ortamlara yönelmesi
 • Utangaç, çekinik karakter ve sosyal fobi gibi rahatsızlıkların kişiyi çevrimiçi ortamlara yönlendirmesi
 • Depresyon sonucu kişinin internette fazla zaman geçirmeye başlaması
 • Özellikle oyun bağımlılığında arkadaş etkisi oldukça fazladır. 
 • Sosyal medyada fazla zaman geçirmek ve sosyal medyayı gereğinden fazla önemsemek
 • Teknolojik araçlar aracılığıyla duygusal tatmin, güncel kalma veya sosyal statü kazanma arzusu.
 • Teknolojik araçların kullanım kolaylığı ve sürekli kullanımı, bir süre sonra bağımlılığa sebep olabilir

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir