1. Anasayfa
 2. Genel

Vazelin Faydaları Nelerdir?

Vazelin Faydaları Nelerdir?
Vazelin Faydaları Nelerdir?
0

Vazelin, ham petrolün belirli aşamalardan geçerek işlenmesiyle elde edilen, genellikle yarı saydam renkte olan ve mineral yağlar içeren bir krem ya da merhem türüdür. Vazelin içeriği itibariyle petrol türevlidir. Kozmetik sektöründe yaygın olarak kullanılır, birçok cilt bakım ürününün içinde bulunur.

 • Vazelinin tüm dünyada en çok tercih edilen ürünlerden olmasının nedenlerinden biri, güçlü nemlendirme özelliğidir. Çoğunlukla kuru, nemsiz ve çatlayan cilt yapısına sahip olanların tercih ettiği bu yoğun yapıdaki ürün, cilt yüzeyinde bir bariyer oluşturarak nemi cilde hapseder. Böylelikle cilt soğuk ve rüzgâr gibi dış etkenlere karşı korunurken nemini de kaybetmez.
 • Vazelin, nemlendirici özelliği sayesinde vücutta ekstra bakıma ihtiyaç duyan dirsek ve topuk gibi bölgelerde de çoğunlukla etkili sonuçlar verir.
 • Bunların yanı sıra kaş ve kirpik bakımında, saç bakımında, pansumanlarda da kullanılır.
 • Manikürde kullanıldığında tırnak etlerini yumuşatan ve kütiküllerin sert görünümünü gideren vazelin faydaları sayesinde birçok evde bulunan bir üründür.
 • Çatlayan ve kuruyan dudaklara iyi geldiği gözlemlenmiştir.
 • Kişisel bakım dışında ufak tefek yaralanmalarda kullanıldığında iyi sonuçlar alındığını belirten kullanıcılar da bulunur.
 • Vazelin ahşap eşyaları koruma, deri ürünleri parlatma ve boya lekelerini çıkartma sırasında da kullanılabilir.

Vazelin Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Vazelin, yüksek nemlendirme özelliğiyle sıklıkla kullanılsa da yüz bölgesine uygulanacaksa kaliteli bir ürünün tercih edilmesi doğru olacaktır.
  Aynı zamanda her cilt tipi için uygun olmayabilir. Ürün yüz için kullanılacaksa muhakkak bir uzman görüşü alınmalıdır.
 • Vazelin yüzde her durumda kullanılmamalı, cilt yapısı göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin yağlı ve tıkanmış gözenekli ciltlerde vazelin sivilce gibi olumsuz sonuçlara sebep olabilir.
 • Aşırı kuruluk yaşayan, hatta egzama belirtileri baş gösteren ciltlere doktor kontrolünde vazelin uygulanabilir. Vazelin döküntülerin giderilmesine, tahriş ve kaşıntıların engellenmesine yardımcı olacaktır.
 • Yaşlanan cilt zamanla eski esnekliğini kaybeder. Bunun nedenleri arasında yaş alımıyla birlikte kolajen üretiminin yavaşlaması da yer alır. Birçok yüz bakım kreminde yer alan vazelin çeşitleri ve türevleri cilde elastikiyetini geri kazandırmayı hedefler. Bu sebeple bazı kullanıcılar tarafından vazelin maskesi kullanılmaktadır. Burada amaç, kırışıkların ve ince çizgilerin giderilmesidir. Ancak vazelini bu şekilde kullanmadan önce bir dermatolog görüşü alınmalıdır. Sonrasında gerek görülürse ürün yüze ince bir tabaka halinde uygulanabilir.
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir