1. Anasayfa
 2. Genel

Yaz Ayak Bakımı

Yaz Ayak Bakımı
Yaz Ayak Bakımı
0

Yazla birlikte botlarımızı, çizmelerimizi çıkarır, terliklere ve açık ayakkabılara geçeriz, ayaklarımıza yaz bakımı yaparak hazır olmalıyız. Deniz, havuz kenarlarında çıplak ayak ile yürüyerek maruz kalınabilecek tehlikelerin farkında olmalıyız.

Güzel ve sağlıklı görünen ayaklar ile yaza başlamak için aşağıdaki konulara dikkat etmenizi öneririz: 

 • Güneş kremi sürerken ayaklar da ihmal edilmemeli.
 • Çıplak ayak ile havuz kenarlarında, soyunma odalarında dolaşırken mantar, siğil enfeksiyonu kapma riski artar, mutlaka terlik giyilmeli. Özellikle diyabeti olan kişiler çıplak ayak ile dolaşmamaya özen göstermeli, ayaktaki en ufak bir kesi ya da enfeksiyon ciddi vakalar ile sonuçlanabilir.
 • Yazla gelen sıcaklık artışı ile ayakta terleme artar, mantarın en sevdiği ortam oluşur. Yaza girerken ayakların hava alabileceği ayakkabılar seçilmeli, pamuklu çoraplar giyilmeli. Aynı ayakkabı üst üstte her gün giyilmemeli, havalandırılıp sonraki günler giyilmeli.
 • Sıcak havalar ile belki dışarda daha fazla vakit geçirilmekte, daha çok yürünmekte, hatta çorapsız yürünmekte. Böylece ayaklarda deri sertleşmesi, çatlaklar ve nasırlar oluşabilmekte. Özellikle yaşla birlikte ayaktaki yağ tabakası da azaldığı için sertleşme ve nasır riski oluşmaktadır. Nasır bakımı yapılmalı, düzenli nemlendirici kullanılmalı.
 • Yazla beraber ayak bakımı daha sık yaptırıldığı için, ayak bakımını yapan merkezin her uygulamadan sonra kullandığı ekipmanları steril ettiğinden (yalnızca dezenfekte etmediğinden) emin olunmalı. 

Dezenefeksiyon ile mikroorganizmalar sadece inaktif hale gelir, halbuki sterilizasyonda tek canlı mikroorganizma dahi kalmaz. Kullanılan kesici aletlerin doğru steril edilmemesi halinde daha önce uygulama yapılan kişilerden alınan Hepatit B, Hepatit C, HIV, siğil virüsü bulaşabilir. 

Ayak Bakımı Yaz Mevsiminde de Sürdürülmeli

Ayaklarımızın ve tırnaklarımızın temiz ve bakımlı görünmesini isteriz. Ancak tırnaklarımızda kötü görüntüye sebep olan mantar, boşalma, kırılma, kayıp gibi problemler varsa açık ayaklar ile görünmekten kaçınırız. 

Tırnakta batık varsa açık ayakkabı giyildiğinde basılır, çarpılır endişesi taşırız. Nasırlar canımızı acıtır, çatlaklar kötü görünür, enfeksiyon kapılması için açık ortam yaratırlar. Bu problemler düzenli ayak bakımı ile giderilebilir.

Ayak Sağlığı bölümlerinde yapılan batık tırnak tedavisi ile hastalarımız ilk günden rahatlık hissedebilir, bant/tel uygulamaları sonrası günlük hayatlarına devam edebilir, rahatlıkla duş alabilir, denize girebilir, isterlerse bant üzerine oje sürebilirler.

Ayak Sağlığı bölümlerimizde kötü görüntüye sebep olan tırnak bozuklukları (deformiteler) tedavi edilebilir, gerekirse estetik kaygıyı gidermek için protez tırnak uygulaması yapılabilir. Nasır ve çatlak tedavileri yapılır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Salvador Dalí kimdir?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir