1. Anasayfa
  2. Sağlık

Yeşil Çayın Cilde Faydaları

Yeşil Çayın Cilde Faydaları
Yeşil Çayın Cilde Faydaları
0

Yeşil çayın cilde faydaları nedir diye bakılacak olduğunda ilk göze çarpan madde yukarıda da değindiğimiz gibi antioksidan özellik gösteriyor olmasıdır. Bunun yanı sıra içermiş olduğu ve cilde ciddi oranda artısı bulunan vitaminlerden olan C vitamini bakımından zengin oluşu da cildi canlandırmaya yarayacak etkilerini gösteren örneklerden biridir.

Yeşil çayın cilde faydaları;

–        İçerdiği vitaminler ile cildi canlandırması,

–        Tüm cilt tipleri ile uyumlu olması,

–        İçeriğindeki çeşitli özlerin cilt temizliği üzerinde etkili olması,

–        Göz altı morlukları ve halka görünümünü azaltması,

–        Cildin doğal nem bariyerini koruması,

–        Fazla yağı kontrol altına alması,

–        Aknenin cilt altındaki birikmiş yağını kurutması ve leke oluşumunu önlemesi,

–        Cilt tonu eşitsizliklerini dengelemesi,

–        Erken yaşlanma belirtilerini azaltması,

–        Cildin elastikiyetini koruması,

–        Cilt lekelerini açması ve yeni leke oluşumunu engellemesi

Gibi maddeler yeşil çayın cilt üzerinde sağlamış olduğu faydalar için sıralanabilecek belli başlı özelliklerdir.

YEŞİL ÇAY CİLDE NASIL UYGULANIR?

Yeşil çay kozmetik sektöründe en fazla kullanılan bitkilerden biridir. Bu anlamda hazırlanan ürünlere bakıldığında; kremler, losyonlar, maskeler, peelingler gibi sayısız cilt bakım ürününde kullanıldığını görmekteyiz. Tüm cilt tipleri için uygun bir ürün olduğu için rahatlıkla yeşil çay içeren ürünler kullanılabilir ancak yine de cilt özelliklerini göz ardı etmeden yapılacak cilt bakım ürünü seçimleri daha sağlıklı olacaktır.

Hazır kozmetik ürünlerinin yanı sıra yeşil çayın cilde uygulanması işlemi için çayın yapraklarından bir maske hazırlamak mümkündür. Kaynamış su içinde yumuşatılacak yaprakları cilde eşit oranda sürmek üzere hazırlanan yeşil çay maskesi, cildin bitkinin özlerini rahatlıkla emmesine olanak tanıyacaktır. Yarım saat kadar beklemiş olan bu maskeyi ılık su ile yıkayıp üzerine kullanmış olduğunuz nemlendiriciyi uygulayabilirsiniz. 

Yeşil çay ile hazırlanan cilt maskeleri birden fazladır. En doğal yollardan evinizde kendiniz de yeşil çay ile rahatlıkla bir maske hazırlayabilirsiniz. Evde bulunabilecek ürünler ile hazırlayacağınız maske ile cildiniz rahatlarken siz de güzellik için atılan bu doğal adımdan gayet memnun kalacaksınız. Yeşil çay içeren kozmetik ürünler arasında cildinizin ihtiyaç duyacağı ürünü de alıp bakımınızı yapabilirsiniz. 

Yeşil çay maskesi; yeşil çay poşetlerini keserek içindeki çayları bir kaba boşaltın. Üzerine bir tatlı kaşığı bal ve bir iki damla limon suyu ekleyin ve karıştırın. Hazırlanan katı haldeki maskeyi hassas göz çevresine gelmeyecek şekilde cildin her yerine yedirin. 15 dakika bu şekilde cildinizde bekletin ve ılık su ile cilde masaj yaparak maskeyi temizleyin. Bir kereye mahsus değil bu maskeyi haftada iki kere uygulayabilirsiniz.

Killi yeşil çay maskesi; soyulabilir bir maske olan bu yeşil çay maskesi için demlenmiş yeşil çay yapraklarını bir tatlı kaşığı kil ile karıştırın. Kili aktarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Macun kıvamına gelmiş olacak olan bu maskeyi yine göz çevrine değdirmeden yüzünüze yedirin ve 20 dakika bekleyin. Kurumuş maskeyi yavaşta soyun ve parmak uçlarınız ile cildinizdeki pürüzsüzlüğe şahit olun.

İlginizi Çekebilir
Şizofreni Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir