1. Anasayfa
 2. Genel

Yutulabilir Mide Balonu Nedir?

Yutulabilir Mide Balonu Nedir?
Yutulabilir Mide Balonu Nedir?
0

Yutulabilir mide balonu; su ile yutulan, endoskopi ve anestezi gerektirmeyen yeni nesil mide balonudur. Midenizde yer kaplayarak kilo kaybı sağlamaya yardımcı olur. Tokluk hissi sağlar, gıdaların mideden geçiş hızını yavaşlatarak iştahınızın azalmasını sağlar. Bir de mide içerisinde kapladığı hacim ile az miktarda gıda ile doymanıza olanak tanır. Yutulabilir mide balonu ameliyatsız obezite tedavisinde işe yarayan seçeneklerden birisidir.

Gündelik hayatta sıklıkla kullanılan vitamin hapları boyutunda, kapsül formunda sıkıştırılmış mide balonu, bol su eşliğinde hap yutar gibi yutulabilecek şekilde tasarlanmış, çeperleri çok ince olacak şekilde üretilmiştir. Böylelikle hem kolay yutulabilmekte hem de bağırsaklardan rahatlıkla geçerek dışkı yoluyla atılabilmektedir. İnce olması delinebileceği ya da mide asidine dayanamayacağı anlamına gelmemekte olup diğer balonlar kadar dirençlidir.Yutulabilir mide balonundan en fazla fayda gören grup beden kitle indeksi 27 ile 35 arasında olan kişilerdir. 18-65 yaş arasına uygulanabilir. Daha ileri yaş ve adolesan yaş grubunda uygulanmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir ancak bu gruplar için henüz tam bir uygulama prosedürü yoktur. İşlemin anestezi gerektirmemesi özellikle anestezi almasında engel olan veya anestezi almak istemeyen kişiler için son derece ideal bir yöntemdir. 

Yutulabilir mide balonu hasta takibinde de büyük bir yenilik getirmektedir. Yutulan balonun doğal yolla çıkabilmesi üstünlüğü de diğer balonlar için mecburi olan yeniden hastaneye başvurma, endoskopi ya da anestezi gerekliliği gibi durumları ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle sağlık kurumuna coğrafi olarak uzak mesafelerden başvuran hastalar tarafından sıklıkla tercih edilen bir cerrahi dışı kilo kaybettiren metot olarak görülmektedir.

Yutulabilir mide balonu midede ortalama 4 ay süreyle kalır. Bu süre içerisinde başlangıç kilonuzun ortalama %7– 15’ini vermeniz sağlanır. Bilimsel camiada ortaya konulan birçok çalışma göstermiştir ki, mide balonu uygulanan insanlarda kaybedilen kilonun çok büyük bir kısmı ilk 12 haftada gerçekleşmekte ve 16 haftanın ötesinde balonunun midede kalmasının kilo vermeye anlamlı bir katkısı bulunmamaktadır. Buna rağmen yutulabilir mide balonu programı 6 ay süren bir programdır. Çünkü burada amaçlanan şey sadece kilo kaybı sağlamak değil aynı zamanda balonun yerleştirildiği ilk günden itibaren sağlıklı beslenme alışkanlığının balon yokken de devam ettirilebilmesidir. Böylelikle mevcut kilonun korunması sağlanmakta ve geri kilo alımını önlemektir. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir