1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Film Sitesi Açmak Yasal Mı? Film Sitesi Kurmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Film Sitesi Açmak Yasal Mı? Film Sitesi Kurmak İçin Gerekenler Nelerdir?
Film Sitesi
0

Film Sitesi Açmak Suç Mu? Film Sitesi Kurmak Yasal Mı? : Bu yazımızda sizlere web dünyasında sinema ağırlıklı bir yatırım yapmayı planlayanların merak ettiği bir soruyu cevaplandıracağız. Lütfen konu hakkındaki düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi yorum kısmında belirtiniz.

Film Sitesi Açmak Yasal Mı?

Dizi film sitelerini açmak, bu tarz bir site kurmak isteyenlerin aklındaki soru ”Dizi ve filmlerle ilgili site kurmak yasal mı? – Film sitesi kurmak yasal mı?” şeklinde oluyor. Bu konu ile ilgili en net bir biçimde şunları söyleyebiliriz. Sitenin kendisini açmak yasadışı değildir. Ancak içerisinde barındıracağınız içerikler 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde suçtur.

Film sitesi kurmak değil içindekiler suç niteliğinde olmaktadır. Örneğin bir film yayınladınız ve bu filmin telif haklarını elinde bulunduran kişi veya firmalar size bu konuda dava açabilirler. Bu davayı açmaları durumunda gerek uzlaşarak gerekse mahkeme kararı doğrultusunda ceza alırsınız.

Tüm bunların yanı sıra yukarıda da bahsettiğimiz gibi film sitesinin web site boyutunda kendisini açmak suç değil içerikleri suç unsuru olabilmektedir. Ayrıca ”Dizi sitesi açmak suç mu?” tarzında bir soru yöneltecek olursanız aynı durum dizi siteleri içinde geçerlidir.

Film Sitesi Kurmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Film sitesi kurmak isteyenler öncelikle bir hosting sahibi olmalılar. Ardından film yayınlayabilmek adına bir tasarıma sahip olmalısınız. Pek doğal olarak bir de alan adı sahibi olmanız gerekmektedir. Ancak içerisinde paylaşacağınız filmlerin bir başkası adına telif hakkı doğurmaması gerekmektedir. Aksi halde yasal sorunlarla karşılaşırsınız.

Yasal film sitesi açmak istiyorsanız, paylaşacağınız filmlerin telif hakkını edinmiş olmanız gerekmektedir. Aksi halde yasa dışı iş yapmış olursunuz.

Şu makalemize de bakmak isteyebilirsiniz. Adult Site Açmak Suç Mu?

Tüm bu bilgiler internet ortamından elde edinilerek sunulmuştur. Lütfen ilgili konu hakkında daha fazla araştırma yapabilmek adına farklı kaynaklara da başvurunuz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Entel Bilgi Blog Sitesi Admini.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir